Estetyka twarzy

Wybielanie zębów

W dzisiejszych czasach atrakcyjny wygląd twarzy i piękny biały uśmiech mają istotny wpływ na jakość życia psychospołecznego. Ciemny kolor zębów jest często wynikiem oddziaływania czynników egzogennych takich jak kolorowe pokarmy i napoje – czarna kawa, herbata, ciemne soki owocowe i warzywne oraz palenie tytoniu.

Inną przyczyną przebarwień mogą być czynniki endogenne jak przyjmowane  w dzieciństwie antybiotyki z grupy tetracyklin i w takiej sytuacji proces wybielania może przebiegać mniej skutecznie.

Stopień wybielenia zębów jest sprawą indywidualną. Najczęściej uzyskujemy wybielenie o kilka tonów. Wśród dostępnych metod wyróżniamy metodę nakładkowa i metodę gabinetową.

Metoda nakładkowa

Metoda nakładkowa polega na pobraniu przez lekarza wycisków  zębów pacjenta, na podstawie których technik wykonuje specjalne, cienkie, nakładki. Na następnej wizycie po ich dopasowaniu pacjent otrzymuje do domu zestaw strzykawki żelu wybielającego, wraz z pełnym instruktażem co do sposobu aplikacji środka. Pacjent zakłada nakładki z żelem na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Procedura jest powtarzana codziennie przez kilka, kilkanaście dni. Po tym czasie pacjent zgłasza się do stomatologa w celu kontroli procesu wybielania.

Metoda gabinetowa

Metoda gabinetowa natomiast zapewnia jakość, bezpieczeństwo i skuteczność. Nowa procedura gabinetowa składa się sesji przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem wybielającego żelu zawierającego ACP (amorficzny fosforan wapnia) pomagający ograniczyć wrażliwość i zwiększyć gładkość zębów. Zęby są zauważalnie bielsze już po 1godz. sesji wybielającej, a do tego bardziej gładkie i błyszczące.

Unikalny system wybielania (połączenie zabiegów gabinetowych i przeprowadzanych samodzielnie w domu) zapewnia pacjentom osiągnięcie maksymalnego pożądanego wybielenia z większym połyskiem i gładkością zębów przekładających się na zdrowy i piękny uśmiech.

Przez cały okres procesu wybielania, jak również przez okres jednego tygodnia po wybieleniu pacjenta obowiązuje „biała dieta”. W tym czasie pacjent nie może spożywać kolorowych pokarmów i napojów np. kawa, herbata, czerwone wino, sok z porzeczki, żurawiny, czereśni, buraczki czerwone itd.