Estetyka twarzy

Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne  ruchome

Aparaty ruchome: są to aparaty, które pacjent samodzielnie może włożyć i wyciągnąć z jamy ustnej. Dlatego ich noszenie, a więc zapewnienie optymalnych wyników leczenia wymaga dużej samodyscypliny pacjenta. Niestety ze względu na ich wielkość często mogą utrudniać mowę oraz przełykanie, dlatego często młodzi pacjenci nie noszą ich chętnie.

Czas noszenia: optymalny czas noszenia celem uzyskania rezultatów leczenia to 14-16 godzin dziennie (aparat jest włożony do jamy ustnej podczas snu oraz gdy dziecko wróci po szkole do domu).

Aparaty ruchome dzielą się na: jednoszczękowe, dwuszczękowe.

aparaty ruchome2

Wykonywane są z kolorowego akrylu ( istnie możliwość indywidualnego wyboru) i wyposażane w elementy takie jak: klamry – elementy utrzymujące,  sprężyny – elementy działające aktywnie na zęby w celu zmiany ich pozycji, śruby – elementy wbudowane w płytę aparatu, dzięki nim można poszerzać łuki zębowe lub przesuwać zęby.

Aparaty wykonywane są w pracowni technicznej na podstawie wycisku zębów pacjenta sporządzonego w gabinecie stomatologicznym podczas wizyty diagnostycznej.

Stałe aparaty ortodontyczne

Stałe aparaty ortodontyczne są to aparaty, które pacjent samodzielnie nie może usunąć z jamy ustnej. Właściwie działają bez współpracy z pacjentem dzięki zamkom ortodontycznym przyklejonym do wargowej powierzchni zębów  i dzięki łukom ortodontycznym znajdującym się w slocie zamka.

aparat stały 1

1. zamek ortodontyczny, 2. ligatura elastyczna mocująca łuk ortodontyczny w slocie zamka, 3. łuk ortodontyczny

Aparat stały składa się z następujących części: zamka przyklejanego do językowej bądź wargowej powierzchni korony zęba, z łuku ortodontycznego, który w relacji z zamkiem szereguje nieprawidłowe pozycje zębów oraz z pierścieni bądź rurek mocowanych na zębach trzonowych. Zamki przyklejone są do zębów za pomocą profesjonalnych technik adhezyjnych, a zastosowane kleje w żaden sposób nie uszkadzają powierzchni zęba podczas ściągania aparatów po zakończonym leczeniu. Pierścienie na zęby trzonowe przyklejane są z zastosowaniem materiałów, które uwalniając przez cały okres leczenia ortodontycznego fluor zabezpieczają w ten sposób zęby przed ryzykiem rozwoju próchnicy.

  • Aparaty metalowe klasyczne. Podstawowy typ aparatów ortodontycznych, wykorzystywanych właściwie we wszystkich rodzajach wad zgryzu. Jego działanie polega na oddziaływaniu łuków połączonych ligaturą elastyczną lub metalową z zamkami ortodontycznymi, w które wbudowane są odpowiednie parametry decydujące o nachyleniu korzeni i koron zębów, aby ostateczny wynik leczenia był estetyczny i stabilny. Aparaty wykonane są z materiałów trwałych, odpornych na korozję i biozgodnych ze środowiskiem  jamy ustnej szczególnie w sytuacji aparatów bezniklowych.

aparat stały klasyczny

  • Aparaty klasyczne estetyczne. Aparaty te mogą być ceramiczne lub porcelanowe, wówczas są bardziej mleczne, a szafirowe i kryształowe są bardziej przezroczyste. Aparaty te spełniają swoją funkcję zwłaszcza u pacjentów mających duże oczekiwania estetyczne. Najlepsze zastosowanie mają jednak w przypadku leczenia wad nie wymagających skomplikowanej biomechaniki leczenia, ponieważ w przypadkach trudnych często istnieje potrzeba zastosowania dodatkowych aparatów, a przyłożone wówczas większe siły mogą destrukcyjnie wpłynąć na delikatniejsze elementy aparatów estetycznych.

aparat stały estetyczny

  • Aparaty bezligaturowe – niskiego tarcia. Technika stosowania zamków bezligaturowych polega na tym, iż łuk zostaje zamknięty w szczelinie zamka za pomocą specjalnej klapki i nie jest przywiązywany za pomocą gumowej bądź metalowej ligatury. Łuk przesuwa się swobodnie eliminując znacznie tarcie, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Dzięki takiej filozofii leczenia aparat może wpłynąć na krótszy czas leczenia, mniejszą ilość wizyt kontrolnych, oraz minimalne dolegliwości bólowe. Również higiena jest łatwiejsza, gdyż nie ma elastycznych ligatur, które utrudniają usuwanie nagromadzonego osadu. Powszechnie również uznaje się, że stosowanie tego typu aparatu eliminuje konieczność ekstrakcji zębów w celu uszeregowania łuków zębowych. Nie jest to jednak generalna zasada. Czasami wada zgryzu jest tak nasilona, że leczenie bezekstrakcyjne nie jest możliwe, wówczas w takim przypadku leczenie aparatem klasycznym będzie równie skuteczne jak aparatem bezligaturowym.

aparat stały bezligaturowy